Huawei AP5030DN Web Arayüzü Ayarları 1

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arkadaşlar bir önceki yazım da Huawei AP5030dn nasıl fit modan fat moda alınır onu göstermişrim. Bu yazımız da web browserdan nasıl cihaza bağlanacağımızı ve nasıl konfigüre edeceğimizi göstereceğim. İlk önce cihaza verdiğimiz ip adresini browserımıza yazıp giriş ekranını gördüğümüzden emin oluyoruz.

Giriş ekranı geldiğinde şifremizi ve kullanıcı adımızı yazıyoruz. Default olarak kullanıcı adı “admin” şifre ise [email protected] olarak geliyor. Bir sonraki girişimizde şifremizi değiştirmemizi isteyecek. O aşamada yeni şifreyi belirleyebilirsiniz.

Şifre ve kullanıcı adı bilgilereni giriyorum ve yeni bir şifre girmemi istiyor.

Yeni bir şifre belirledikten sonra tekrar login ekranına dönüyor yeni şifreyi girdiğimizde bizi aşağıdaki gibi bir monitoring anasayfa karşılıyor olacak.

Cihazımızla ilgili logları,cihazımızın istatistiklerini ve sistem bilgilerini bu bölümden görebiliriz.

Wizard bölüm cihazımızın konfig ayarlarının yapıldığı bölümdür bu bölümde beraber ilerleyelim.

Burada iki adet gigabitEthernet portu göreceğiz cihazınızın arkasına baktıgınızda poe port ve eth portu göreceksiniz. Bu iki port burada gösterilmiştir. Şu an ben poe portundan bağlandığım için gigabitEthernet 0/0/0 portu aktif olarak görünüyor.

Portların üzerine tıkladığımızda ayarlarına ulaşıyor olacağız burada port üzerine herhangi bir vlan tanımlanmamış durumda. Yapınıza göre burada vlan eklemesi yapabilirsiniz. Ben untagged olarak vlan 1 bırakıyorum bu aşamada.

Bu aşamada vlan tanımlaması yapabiliriz ve bir önceki sekmede oluşturuğumuz vlanı porta tanımlayabiliriz. Ben vlan 1 i test ortamımın ip sine göre verdim. Yeni bir vlan oluşturmaya bakalım.

Vlan oluşturmak için create butonuna bastıktan onra izden vlan id ve cihazın aktif olacağı networkün bloğunu istiyor.

İp adreslerini vetdikten sonra aşağıdaki gibi iki adaet vlan oluşmuş olacak vlan1 default vlan10 ise bizim oluşturduğumuz vlan.

Bir sonraki adımda pool oluşturmamızı istiyor dhcp eğer cihaz üzerinde olmasını istiyorsanız address pool oluşturmalısınız ben cihaz üzerinde kullanacağım bunun için addresspool oluşturuyorum.

Bu aşamada iki seneçenğimiz olacak global addresspool tanımladıgımızda farklı bır vlan oluşturmak istediğimizde o address pool uzerınden dağıtım yapabiliriz. Fakat ben interface addrespool eklıyorum oluşturdugum vlanın bilgilerini giriyorum ve otomatik olarak interface ip tanımlıyor.

Burada vlan 10 için advanced ayarları yapmamız gerekecek. İp adres olarak ap cihazımıza verdiğimiz ip adresi yazacagız. Not allocated olarak ise dhcp den dagıtılmasını istemediğimiz ip aralığını gireceğiz.

Bir sonraki adımda Ülke ayarlarını ve radio frekans ayarlarını yaptıgımız bölüm karsımıza geliyor burada çok fazla konfigürasyon yapmıyoruz bir sonraki konfig ekranımıza geçelim.

Bu ekranda ssid ye göre vlan belirleyeceğiz burası çok önemli eğer çift yayın yapmasını istiyorsanız cihazınızın bu ayarları dikkatli bir şekilde yapmanız gerekecek.

Burada ilk radiıo yayınını default ssid den ve vlan10 dan yapacagız ssıd ısımlerını sonra değiştireceğiz bu bölümde değiştirmemize izin vermiyor.

Vlanid verdikten sonra radio kısmından eğer bir ssid den yayın yapacaksanız 0 ve 1 çift ssdiden yayın yapacaksanız 0 veya 1 seçmeniz gerekecek. Bir sonraki yazımızda çift ssid yayını nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

Ercan ESE

Consultant,Trainer

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
There are 2 comments for this article
  1. Tuncer at 10:44 am

    kimse yararlanmasın diye sanırım resimleri en küçük boyutta tuttunuz. siz okuyabiliyormusunuz resimlerin üstündeki bilgileri:

    • ercanesee at 9:14 am

      Nasıl tahmin ettiniz bunu şaşırdım kimse anlamaz sanıyordum Tuncer bey. Buraya kadar aradığınıza göre ihtiyacınız olan bilgileri içeren bir makale. WordPress ile ilgili teknik bi problem olmuş. Makalesinden yararlandığınız insanlarla iletişiminizin daha seviyeli olmasını diliyorum. Kimse size bilgi vermek zorunda değil.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net