PowerShell Using Get Help – Part 1

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arkadaşlar bu yazımız da PowerShelli anlamak için ilk öğrenmemiz gereken “Get-Help”  komutunu inceleyeceğiz. PowerShell de sayamayacağımız veya ezberleyemeyeceğimiz kadar çok cmdlet,function ve method bulunuyor. Peki bunları nasıl kullanacağız hepsini ezberlememiz mümkün mü?

Tabiki böyle birşey mümkün değil. PowerShell her gün gelişen bir yapı ona ayak uydurmak zorundayız. Her yeni ugulama ve teknolojininin piyasaya sürülmesinden sonra PowerShellde güncelleniyor.Bu durumda kullanacağımız komutları bize açıklaması için bir şey olmalı.  Burada devreye Get-help giriyor.

Get-Help bir PowerShell komutudur. Ve kendide dahil olmak üzere PowerShelldeki bütün komutların açıklamalarını,örneklerini,yazım şekillerini içerir.

Şimdi bakalım biraz örneklerimize geçelim. Get-helpin aldığı parametrelerden biraz bahsedelim. Aşağıdaki şekilde “-Name” parametresi ile kullanımını öğrenmek istediğimiz komutu yazıyoruz ve bize aşağıdaki gibi bir çıktı veriyor.

Evet bize komutumuz ile ilgili bilgiler geldi ne geldi bakalım hemen. Syntax yani yazım kuralı ve dizilimi,Description açıklaması,Related links altında ise komurumuzu hangi sıfatlar ile kullanabileceğimizi görüyoruz.

Şimdi burada önemli olan iki nokta var arkadaşlar. Komutumuzu hangi sıfatlar ile kullanabileceğimiz  ve syntax. Syntax bölümünde parametrelerimiz ve hangi tip veri alacakları ile ilgili bilgiler bulunuyor ayrıca parametrelerimizin zorunlu(mandatory) veya pozisyonel(positional) durumda olduklarını da belli ediyor.  Arkadaşlar genellikle komuttan sonra gelen ilk parametre pozisyonel parametredir yani bu demek oluyor ki  parametre belirtmeden bir değer verdiğimiz de, komuttan sonraki ilk parametre kullanılıyor.

Örnekle açıklayalım hemen.

 

Gördüğünüz gibi parametre vererek veya değeri direk yazarak aynı servisi çağırabildim. Şimdi bunu anladığımıza göre zorunlu parametreyi nasıl öğreneceğimize bakalım.

 

Arkadaşlar yukarıdaki gibi köşeli parantez içine alınmış ve yanında değer tipi belli edilmiş bir parametre görürseniz help komutu ile baktığınızda,bilin ki zorunlu parametredir. Bu parametreyi komuta vermediğiniz sürece çalışmaz.

 

Yukarıdaki gibi bir yazım şekli gördüyseniz eğer bu parametre virgül ile ayrılmış birden fazla “String” değer alacak anlamına geliyor. Örnekleyelim.

Evet arkadaşlar umarım faydalı olmuştur Helpin ikinci makalesinde görüşmek dileği ile.

 

Ercan ESe

Sistem Network ve Yazılım Uzmanı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net