PowerShell Using Get Help – Part 2

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba Arkadaşlar Get-Helpin ikinci makalesinde tekrar bir aradayız. Önceki makalede Helple ilgili bir giriş yapmıştık şimdi devam edelim. Komutlarımız ile ilgili bilgileri almak için Get-Help komutunu kullanıyorduk. Get-Help komutunun PowerShell üzerin de ki kısaltması “help” olarak tanımlanmıştır arkadaşlar. Hemen bir örnekle açıklayalım.

Görüdüğünüz gibi iki şekilde de aynı sonucu elde ettik. Help komutu belirli parametreler almaktadır,bunları sıralayacak olursak.

· -Name

· -Parameter

· -Example

· -Online

· -Fulll

Help komutu için işimize yarayacak parametreler bunlardır. “-Name” parametresinden bahsetmiştik. “-Parameter” ile komutun içindeki herhangi bir parametrenin ne işe yaradığını öğrenebiliriz örnekle açıklamak gerekirse;

“Get-service” komutunun “-Computername” parametresinin ne işe yaradığını zorunlu olup olmadığını veya pozisyonel olup olmadığını görebiliriz. Ayrıca pipelineden gelen değeri Kabul ediyor mu veya Wildcard(*) karakterleri destekliyormu öğrenebiliyoruz.

Example parametresi ise işlevini öğrenmek istediğimiz komut ile ilgili örnekleri listelememize yarıyor.

Bu şekilde komut ile ilgili nasıl bir yol izleyeceğimizi kesinleştirebiliriz.

Online parametresi Microsoftun komut ile ilgili yazdığı makaleye gitmemizi sağlıyor.Bu site aracılığı ile komutumuz üzerinde detaylı incelemede bulunabiliriz tıpkı “-Full” parametresi gibi. -Full parametresini komutumuza uyguladığımız da konsol ekranımızda detaylı bir açıklama görüyoruz.

Help komutunu 3 farklı sıfatla kullanabiliyoruz.

Get-help komutunu artık biliyoruz. “Update-Help” komutu help dosyalarımızı güncellenmiş haline göre online olarak güncellememize olanak sağlıyor. “Save-help” komutu ise güncellenen halini bir dosya halinde saklayabilmemiz içindir. Peki buradaki amaç nedir? Sizin serverlarınızda internet çıkışı olmaya bilir bu durumda internet olmadan PowerShell help komutunuzu güncelleme işlemi yapabilirsiniz. Bir örnek ile anlatalım.

Save-help komutu ile belirttiğim klasöre update dosyalarımızı indirdik.

İndirdiğimiz dosyaları şimdi import edelim.

Update-Help komutuna “-SourcePath” parametresini vererek dosyalarımızı import ettik.Bir sonraki makalemizde görüşmek üzerene.

Ercan ESE

Sistem,Network ve Yazılım Uzmanı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net