System Center Configuration Manager CMPivot – Bölüm 1

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda System Center Configuration Managerin yeni sürümü 1806’da gelen CMPivot özelliğiden bahsedeceğim. System Center Configuration Manager namı diğer SCCM real time olarak data göstermediğinden yıllarca şikayet ettik. Hangi bilgisayarda hangi update eksik,registry kaydı hangi bilgisayarda var veya uygulama acaba client’a yüklendimi. Bu özellikle birlikte anlık olarak Agent yüklü makinelerden data çekebileceğiz. Sizinde bu özelliği bekledğinizi biliyorum o zaman bu muhteşem özelliği tanımak için CMPivotun yapabileceklerine geçelim.

SCCM’i yeni gelen 1806 versiyonuna update ettiğinizde collection üzerinde sağ tıkladığınızda “Start CMPivot” sekmesini göreceksiniz. Evet buda collection bazlı çalışıyor. Arkadaşlar SCCM de herşey collection. Collection yapısını düzgün bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Konumuza dönecek olursak sekmeye tıkladığımızda bizi CMPivot sayfası karşılıyor.

Bu sayfa bizim için önemli bir sayfa CMPivotun geçmiş çalışmalarından bahsettiği gibi örneklerde içeriyor. “Azure Log Analytics” kullanmış olanlar çok zorluk çekmeyecektir fakat yeni bir syntax kullanılıyor buna PowerShell ve TSQL birleşimi demiş olsak abartı olmaz.

Sol tarafta gördüğünüz “Administrator”,”AppCrash” ile başlayan bölüm bizim başlıklarımız ve metodlarımız. Eğer metodların üzerine tıklarsanız query bölümüne o metodun yazıldığını göreceksiniz. Örnek vermek gerekirse koleksiyonumun içindeki bilgisayarların “Administrator” user’larını çekmek istersem Administrator metoduna tıklıyorum. Alttaki resimde gördüğünüz gibi query bölümüne otomatik olarak yazmış durumda.

Query koleksiyonda çalışıyor ve koleksiyona üye olan bilgisayarların Local Adminlerini bana listeliyor. Eğer daha ileri gidip bir koşul verirsem CMPivota aşağıdaki şekilde bir sonuç alacağım.

Administrators | where (PrincipalSource == ‘Local’)

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi PrincipalSource Local’e eşit olan sonuçları listelemesini istedim. Koleksiyon içindeki bilgisayarların local adminlerini Active Directory’den bağımsız şekilde listeledim. Burada unutulmaması gereken nokta “CMPivot data’yı anlık olarak çekiyor” herhangi bir SQL database bağlanarak değil, starta bastığınız anda istemciye soruyor ve sonuçları listeliyor ve tekrar hatırlatmak gerekirse SCCM bunu kendi account’u ile gerçekleştiriyor.

Ayrıca aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sonuçlardan gelen device’ları bir koleksiyona toplayabilir ve Export tabını kullanarak CSV formatında dışarı alabilirsiniz.

OS | summarize countif( (Caption == ‘Microsoft Windows 10 Enterprise’) ) by Caption

“Bu muhteşem birşey! ” dediğinizi duyar gibiyim. Sürekli geliştirme sürecinde olan SCCM bu yeni özelliği tabiki daha fazla metodla gelişecektir. SCCM CMPivot serimizde birinci bölümün sonuna geldik. Bir sonraki bölüm çok uzun sürmeyecek merak etmeyin ve takipte kalın!

 

Ercan ESE

Microsoft Product Consultant and Trainer,MCT

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net