PowerShell Prompt Function

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arakdaşlar bir makalede daha beraberiz bu makalemizde PowerShell konsolunda bulunan ve default’ta entegre bir şekilde gelen fonksiyon olan promptan bahsedeceğiz. Prompt aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi konsolun veya IDE uygulamasının sol tarafında olan ve şu an koşan PowerShell kodunun hangi lokasyonda çalıştığını belli eder.

Bu bir function olarak PowerShelle entegre bir şekilde gelmektedir. Prompt bölümünü ihtiyacımız doğrultusunda kişiselleştirebiliriz. Şimdi basit bir şekilde prompt bölümünü değiştirelim. Aşağıdaki resimde lokasyon bilgisi yerine ihtiyacımız doğrultusunda veya isted,ğimiz bir veri girebiliriz.

Aşağıda gördüğünüz resimde ve source kodlar da yapılan işlem basit bir şekilde promtun değerini değiştirmektir.

Function Prompt{

“Ercanın PowerShell Satırı >”

}

 

Şimdi işleri biraz daha zorlaştıralım. Prompt fonksiyonu enter tuşuna basıldığı her seferde çalışacaktır. Çalıştığı her seferde prompta yazdığımız değerin renginin değişmesini sağlayacak bir kod bloğu yazalım.

Aşağıdaki kodu açıklamak gerekirse eğer “Get-Random” cmdleti ile 1 ve 16 arasında bir sayı üretiyoruz bu sayı her seferinde değişecektir Uniqe şekilde tasarlanmadığı için aynı sayıyı üretebilir. Oluşan sayıyı bir değişkene alarak ekrana yaz anlamına gelen “Write-Host” komutuna -ForegroundColor parametersine yukarıda ürettiğim sayıyı veriyorum. Her bir sayı -ForegroundColor parametresnde bir renge denk gelmektedir. Buda bana her enter butonuna bastığımda farklı renk üretecektir. Sonuç aşağıdaki gibidir.

 

Function Prompt{
$Color= Get-Random-Minimum -Maximum 16

Write-Host “Ercan >” -NoNewline -ForegroundColor $Color

 return ” “

}

Kısaca prompt fonksiyonundan bahsettik. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileği ile. Hoşçakalın!

 

Ercan ESE

Microsoft Product Consultant and Trainer,MCT

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net