Docker Nedir ?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Docker nedir anlamak için ilk önce virtualizationteknolojisi hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Bir işletim sistemi üzerine farklı sanal(soyut) işletim sistemi kurularak ana bilgisayardan donanım verilerek kullanılan sanal bilgisayarlardır. Bu bilgisayarınızı parçalara ayırmak ve birden fazla bilgisayar elde etmek gibidir. Bu teknolojinin tanımı Hypervisor teknolojisidir, alttaki gibi tanımlayabiliz.

Katmanlar sırasıyla;

 • Hardware katmanı
 • Hypervisor katmanı (Hyper-v,VmWare)
 • Virtual Hardware katmanı (Fiziksel makinanın donanımlarını parçalayarak oluşturulan sanal katman)
 • İşletim sistemi katmanı
 • Ve Application katmanı

Docker,yazılım geliştirici ve sistemciler için açık kaynaklı sanalaştırma platformudur.Docker ile Linux,Windows ve MacOS üzerin de windows ve macos sanal makinalar çalıştırabilirsiniz.

 

 

 

Yukarı da ise Docker katmanlarını görüyoruz.

 • Fiziksel bir system veya Cloud
 • İşletim sistemi
 • Docker Engine
 • Conteinerlar
 • Ve applicaton katmanı

Örneklerle devam edelim Docker kullanarak bir wordpress kuralım. Mysql veya Apache veya bir wordpress kurulum dosyam yok. Eğer bunları size n baştan kurman isteseydiniz bir hayli uğraşacaktınız. Burada Docker İmages devreye giriyor. Açık kaynak kodlu olduğunu söylemiştim. Siz veya başka kişiler sizin için Docker Store da wordpress,mysql,apache ve bir çok uygulamayı yazmıs bulunmakta şimdi komut satırımı açıyorum.

 

 

Komut satırını açmadan önce yukarıda gördüğünüz docker strore bu web sitesine daha doğrusu docker havuzuna komut satırı ile bağlanıp istediğimiz imajları indireceğiz fakat nerdeden geldiğini görmenizi istedim.

“Docker search mysql” komutu ile hangi mysql imajlarının olduğunu arayabilirsiniz.İmajları indirip run ettiğinizde cu imajlardan bir container oluşturmuş oluyoruz.

 

 

“Docker pull mysql” komutu ile imajımızı indiriyorum.

 

“docker run -d –name benimSQL -e MYSQL_ROOT_PASSWORD=1234 mysql ” komutu ile conteinerimizi oluşturduk ve uniq idmizi aldık. Bu kodu biraz açıklamak gerekirse “-d” parametresi kodu çalıştırdıktan sonra container içine girmemek için yazdığımız bir parametredir açılımı deattachdir. “Name” Conteinerimiza vereceğimiz isim.  “-e” ise zorunlu şifre alanı ve en sonunda çalıştıracağımız container üreteceğimiz imaj.

 

Aynı şekilde wordpress indiriyorum fakat bu sefer farklı şekilde indirme işleminş gerçekleştireceğim imajı kullanarak indireceğiz. Komut satırı şu şekildedir. “docker run -d –link benimSQL:mysql -p 8080:80 wordpress” bu komut satırını yazıyorum ve pull etmeden local imaj varmı bakıyor yok ise store bağlanıp indiriyor. “-p” parametresi ile port tanımlaması yapıyoruz 8080 portunu container içinde 80 portuna veriyorum. “–link” parametresi ile database ismini ve sql ismini veriyorum. Şimdi browser üzerinden localhost:8080 gidelim.

Evet WordPress kurulumumuz conteinerdan geldi.

WorPress kurulumumuz gerçekleşti.Bir sonraki Docker Makalemiz de görüşmek üzere.

 

Ercan ESE

Yazılım,Sistem ve Network Uzmanı

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
There is 1 comment for this article
 1. birdost at 10:52 am

  Docker’ın ne olduğuyla alakalı bu kadar güzel sade ve öz bir anlatımdan dolayı docker ı daha iyi anlamama yaradı. Çok teşekkür ederim devamını bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net