SCCM OS Deployment – WDS & PXE Boot – Bölüm 2

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Configuration Manager üzerine Windows Deployment rolü kurulumu ve PXE boot konfigürasyonlarını anlatacağız. Bir önceki yazımızda SCCM üzerinden imaj hazırlama ve deploy etme işlemlerini incelemiştik. Bu yazımızda bu işlemlerden önce ne yapmamız gerektiğini inceleyeceğiz.

Not : Bir önceki makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Konumuza girmeden önce System Center Configuration Manager isminin değişeceğini ve ürünün artık Cloud based yeni bir teknoloji ile çalışacağını bildirmek istiyorum. Ürünün ismi artık Microsoft Endpoint Configuration Manager (MECM) olarak değişti. Yeni versiyonuna buradaki linke tıklayarak Technical Preview versiyonunu kurarak deneyebilirsiniz.

Operating System deploy etmen için SCCM haricinde bir Windows rolü olan Windows Deployment Services rolünüde kullanabiliriz. SCCM kurulu olmayan ortamlarda OS Deploy etmek için WDS kullanılır. SCCM ise WDS rolünü kendi bünyesinde yönetmek ister. Aşağıdaki adımları gerçekleştirerek WDS rolünü sunucumuza kuruyoruz. Dikkat etmeniz gereken nokta WDS rolünü SCCM üzerinden kurdurmalısınız.

Aşağıdaki resimde gösterdiğim rolü Windows server işletim sistemi üzerine kurarak SCCM bağımsız OS deployment işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Başka bir makalede WDS rolünü tek başına inceleyebiliriz.

SCCM üzerine WDS rolü kurma işlemimize başlayalım. İlk olarak Administration bolümü üzerinden Server And Site System Roles tabına geliyoruz. Hangi DP üzerinde PXE rolünü aktif etmek istiyorsak seçiyoruz benim test ortamında bir DP bulunduğu için aşağıdaki DP seçiyorum ve özellikler bölümünü açıyoruz.

Açılan özellikler bölümünden PXE seçeneğine geliyoruz.

  • Enable PXE Support for clients – Seçtiğimiz DP için PXE rolünü aktif eder ve eğer gerekliyse (ki gerekli ) WDS rolünü sunucu üzerine kurar.
  • Allow this distribution point to respond to incoming PXE request – Bu konfig gelecek PXE isteklerini DP’nin kabul etmesini sağlar.
  • Enable unknow computer support – Domaine dahil edilmemiş hiç SCCM üzerinde olmayan cihazların PXE ile DP üzerine gelmesini sağlar.
  • Enable PXE responder without Windows Deployment Service – WDS rolü olmadan, WDS rolü haricinde bu DPnin PXE isteklerini kabul etmesini sağlar.
  • Password – PXE ile gelecek olan bilgisayarların şifre kullanılarak OS deployment işlemi yapılmasını sağlar.

Unutulmaması gereken nokta client (istemci) bilgisayarlardan PXE açılacak DP ye doğru UDP : 67,68,69 portlarının açık olması gerekmektedir. Etkinleştirmek istediğimde aşağıda port uyarılarını alıyorum. Evet diyerek WDS kurmasına izin veriyor olacağız.

PXE şirket ortamlarında bilgisayarların açılışında SCCM ile iletişim kurarak problem oluşturabilir. Örnek vermek gerekirse PXE ile deployment işlemi yaptığınızda yanlış veya eksik bir konfigürasyon yaparsanız, sunucuların veya clientlarınız yeniden işletim sistemi kurmaya başlayabilir. Bu durumu engellemek için aşağıdaki şifre bölümünü aktif ediyoruz ve bir şifre belirliyoruz. Uyulayıp kapatıyoruz ve WDS servisinin otomatik olarak kurulmasını bekliyoruz.

Aşağıdaki resimde göründüğü gibi otomatik olarak kendisi WDS servisini sunucu üzerinde kurdu. Monitoring kısmında DP Configuration Status bölümünden kurulumu takip edebiliriz.

Software Library bölmünden Boot Images tabına geliyoruz buradaki iki dosya OS Deploy ederken bize yardımcı olacak dosyalar.

Boot Image (x64) sağ tıklayarak özellikler bölümünü açıyoruz ve Data Source sekmesine geliyoruz. PXE açık olan DP’lerin bu boot paketini deploy etmesine izin veriyoruz.

Boot paketlerine sağ tıklayarak “Distribute Content” seçeneğini işaretliyoruz ve PXE enable olan DP’lerimizi seçerek paketlerimizi sunucularımıza gönderiyoruz.

Content Status bölümünden paketimizin DP üzerine gönderilme durumu kontrol edebiliriz.

PXE aktif etme işlemimiz geçekleşti şimdi test ederek “Task Sequance” üzerinde deploy ettiğimiz imajın yeni kurulum yapılan bilgisayara gelip gelmediğini kontrol edelim. Test için client bilgisayarını Ethernet kablosunu takarak yeniden başlatıyorum ve network üzerinden boot ediyorum. Şifre ekranı bizi karşılıyor şifremizi girerek deploy ettiğimiz task sequance çalıştırabiliriz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere!

Ercan ESE

Consultant and Trainer

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net