SCCM OS Deployment Log

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz gibi önceki makalelerimizde OS Deployment ile ilgili bilgiler vermiştik. SCCM üzerinde pek çok şey loglardan oluşmaktadır SCCM yaptığı ve yapamadığı çoğu şeyi hem client hemde server tarafında loglamaktadır. OS Deployment tarafında da aynı senaryo geçerlidir. Fakat loglamayı açmak için “Boot Media” üzerinde değişiklik yapmalıyız. Aşağıdaki adımları kullanarak SCCM OS Deployment yani client taraflıdaki loglama özelliğini açabiliriz.

Software Library bölümünden Operating System klasörüne geliyoruz Boot Images sekmesinde boot image seçerek sağ tıklıyoruz ve özellikler diyoruz.

Customization bölümünden ok ile işaretlediğim “Enable command support” checkbox işaretliyoruz ve sonrasında çıkan ekranı onaylıyoruz. Ekranı onayladığımızda paketi yeniden konfigüre ederek update edecektir.

Client tarafında PXE veya Bootable media ile başlattığımız sistemde F8 tuşu ile komut satırını başlatabilir hale gelmiş durumdayız.

Loglar eğer işletim sistemi client üzerine kurulmadığı sürece aşağıdaki path altındadır;

x:\windows\temp\smstslog\smsts.log

Task Sequance çalıştıktan sonra aşağıdaki path altına taşınır;

x:\smstslog\smsts.log

İşletim sistemi kurulup Agent yüklendikten sonra aşağıdaki pathe taşınır;

c:\_SMSTaskSequence\Logs\Smstslog\smsts.log

Ayrıca CMTrace uyuglamasının buluduğu dizin x:\sms\bin\x64 altındadır. Şimdi CMTrace nasıl açacağımızı ve loğları nerede bulacağımızı resimlendirerek anlatalım. X:\sms\bin\x64 altında CMTrace.exe yazarak uygulamamızı çağırıyoruz.

CMTrace uygulamasını açarak yukarıda anlattığım pathlerden birinin içerisindeki log dosyasını okumayı sağladık. Client üzerinde çalışacak veya hata alacak bütün loğları buradan CMTrace yardımı ile inceleyebiliriz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere!

Ercan ESE

Consultant and Trainer

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net