Sonicwall HP ProCurve VLan Bağlantıları

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda SonicWall üzerinde oluşturacağımız vlanları,Hp ProCurve üzerinden dağıtacağız.İlk önce ProCurve switchime konsol bağlantısıyla bağlanıyorum.

Evet cihazıma serial portla Putty programının yardımıyla bağlandım. Cihaz üzerindeki konfigürasyonu görmek için “Sh Ru” komutunu yazıyorum.

Burada switchimizin içinde default konfigürasyon olduğunu görüyoruz. Şimdi bizim senaryomuza göre. 4 Vlan oluşturacağız ve SonicWall cihazımızın x3 portunda aynı şekilde 4 vlan oluşturup switchteki portlarımıza yayacağız. İlk önce switch üzerindeki vlanları oluşturuyorum. Vlan isimlerimi VLan 101,102,103,104 olarak vereceğim.

 

Vlanlarımızı oluşturduk şimdi Vlanlara hangi portları tanımlayacağımıza geçelim. Ben Vlan 101e (1-4),Vlan 102 (5-9),Vlan 103 (10-14),Vlan 104 (15-19) olarak tanımlayacağım burada karışık gelebilir şimdi konsol ekranımıza dönelim ve nasıl yapıldığını görelim.

 

Sarı ile işraretlediğim yerde senaryomuzdaki gibi untagged olarak 1-4 verdim yani 1-4 portları artık Vlan 101e ait. Tagged ise bu Vlanın nereden haberleşeceğini belirttiğimiz porttur yani Sonicwalldan gelecek olan linktir veya siz Dhcp olarak hangi teknolojiyi belirlediyseniz oradan gelecek olan linktir. Bizim senaryomuza göre sonicwalldan gelecek. Aynı şekilde diğer Vlanlar içinde port tanımlamalarını yapıyorum.

 

Dört vlanımızıda oluşturduk port aralıklarını ve tagged portlarını verdik. Şimdi ayarlarımızı  “Write memory ” komutuyla kaydedip. SonicWall tarafında yapacağımız işlemlere geçelim.

SonicWalla giriş yaptık gördüğünüz gibi default ayarlarda şimdi Zone kısmından ProCurve diye bir zone oluşturuyorum.

 

“Zone” kısmından “Add” butonuna tıklıyorum “Zone “ismini veriyorum “Security Type” kısmını “Trusted” olarak seçiyorum. Zone oluşturduk şimdi tekrardan “Network > Interface”  kısmına gelelim. Altta bulunan Add Interface butonuna basıyorum.

 

Vlan oluşturacağımız ekran burası Zone kısmından ProCurve seçiyorum. Vlan Tag kısmına ilk vlanımız olan 101 vlanını veriyorum. Parent Interface kısmı SonicWall cihazımızın hangi portuna bu vlanı atayacağımızı seçtiğimiz böüm buradan x3 seçeceğim. Ip Assigment kısmım Static olarak kalacak. IP address kısmına ise Vlanın IP adresini yazacağız benim yapıma göre Vlan 101 için ip adresini”10.7.10.1″ olarak tanımlayacağım. Aynı şekilde Switchte verdiğimiz Vlan Taglerine göre 3 adet daha Vlan tanımlıyorum.

Vlanları oluşturdum şimdi SonicWall cihazımın x3 portundan gelen linki ProCurve cihazımın 24 portuna takıyorum. Daha sonra tanımladığım vlanların sonicwall üzerinden Dhcp ayalarını yapacağım.

Portu taktım SonicWall web arayüzümüze tekrardan dönüyoruz.

 

“Network > Dhcp Server ” bölümünden Add Dynamic butonuna tıklayarak vlanlarım için dhcp rolunu aktif edeceğim.

 

Oluşturduğumuz vlan isimleri burada görüyoruz her biri için dhcp tanımlayacağız. Vlan ismini seçiyorum ve Ok diyorum.

Vlanlarım için dhcp rollerini akrif ettim artık SonicWall tanımladığımız portlara ilgili vlanların iplerini dağıtacak. Şimdi test edelim.

 

Gördüğünüz gibi arkadaşlar portlar değiştikçe bilgisayarlarımız aldığı ip adresi değişiyor. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

 

Ercan ESE

Sistem,Network ve Yazılım Geliştirme Uzmanı

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net