PowerShell Web Access Enable

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arkadaşlar bu yazımız da PowerShell 3.0 ile gelen Web Access Featurenı aktif edeceğiz. İlk önce bilgisayarımda ki Powershell içeren featurelarımı listeliyorum.

 

Evet burada Windows Powershell Web Accessin kurulu olmadığını görüyoruz ilk işimiz bu feature kurmak olacak.“Install-WindowsFeature WindowsPowerShellWebAccess” komutu ile feature yüklüyorum.

Evet yükledikten sonra “Get-help *PSWA*” komutu ile hangi komutları çalıştırabileceğimize bakıyorum. İlk defa get-help komutunu çalıştırıyorsanız help komutunu update etmek için uyarı verecektir yes diyerek help komutumuzu update ediyoruz.

 

Burada kullanabileceğimiz komutları listeledik. Bunlar PowerShell Web Access ile ilgili komutlarımız.Burada bizim amacımız olan ve kullanacağımız komut “Install-PswaWebApplication” Bu komutla birlikte artık PowerShelli browser ortamımızda kullanabileceğiz.

 

-UseTestCertificate kullanmamızın nedeni https olarak bağlantı kuracağımız için Microsoftun bize sağladığı test sertifikasını kullanacağız. Eğer domain adlarınızı kapsayan bir “*” sertifikanız varsa ve bu modülü aktif olarak yapınızda kullanacaksanız. Test sertifikasına gerek olmayacaktır. Pswa için tanımlayacağınız domainName aldığınız ssl sertifikasını tanımlamanız yeterli olacaktır.

Şimdi Pswa kullanıcılarını tanımlamamız gerekiyor. Bu tanımlama işlemini “Add-PswaAuthorizationRule” komutu ile tanımlayacağız. Bu komutla istersek bir kullanıcı veya kullanıcı grupları. İstersek bir bilgisayar veya bilgisayar gruplarını yetkilendirebiliriz veya istenilirse bir “ConfigurationName” ile bağlantı sağlanabilir. Biz burada bütün kullanıcılara izin ver anlamına gelen “* * *” kullanacağız.

Şimdi Web Browserımızdan PowerShell arayüzümüzü başlatalım.

Burada bizden oturumumuzun kullanıcı adı ve şifresini ve bilgisayarımızın ismini istiyor AuthorizationRule eklerkende bahsetmiştim burada bütün kullanıcıla izin verdik ama siz bilgisayar,kullanıcı ve  bir bağlantı adıyla yetki işlemini sağlayabilirsiniz.

 

Gördüğünüz gibi arkadaşlar artık uzak sunucumdan,telefonumdan Vpn yaparak veya tabletimden ortamımdaki PowerShell web arayüzüne erişebilir ve işlemler yapabilirim.

Bu yazımızında sonuna geldik bir sonraki makalemiz de görüşmek üzere.

 

Ercan ESE

Sistem Network ve Yazılım Geliştirme Uzmanı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net