Exchange relay izni ve Telnet test

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda nasıl Exchange üzerinden nasıl relay yetkisi vereceğimizi ve verdiğimiz yetkinin çalışıp çalışmadığını telnet ile test edeceğiz.

Öncelikle ECP açıyoruz. “Mail Flow” kısmından “Receive Connectors” tabına geliyoruz.

 

 

Select Server kısmından relay connectorumuzun olduğu sunucuyu seçiyoruz. Bizim sunucuda Connector ismi Relayzer olarak belirlenmiş. Connectorumuzu açıp ayarlarına bir göz gezdirelim. Relay konusu başlı başına bir konu olduğundan dolayı sonraki makalelerimiz de detaylı inceleme yapacağız. Bu makalemizde nasıl relay izni verilir ve test edilir üzerine işlem gerçekleştireceğiz.

Connectorun ayarlarına geldiğimizde general tabında genel ayarlar bulunuyor. Burada önemli olan noktalardan kısaca bahsedecek olacaksak Connector Status Enable olmalı. Ve bu yöntemde gönderilen maillerin boyutu en fazla ne kadar olmalı.

 

Scurity kısmına biraz değinelim 1 ile işaretlediğim bölümde hangi servisleri kullanabilir relay izni verdiğiniz ip onu seçebiliyoruz. 2 ile işaretledğim bölümde bu connectorden mail atabilecek kişileri ve grupları seçiyoruz. Örn: Anonymous Users seçili olmazsa Exchange de gerçekten var olmayan mail adreslerini mail attıramazsınız.

 

 

 

 

Evet gelelim asıl konumuza burada add butonuna bastığımızda hangi ip adresine relay izni vereceğimizi giriyoruz. Örn:192.168.1.2

Dikkat edilmesi gereken nokta relay yetkisi verilen ip adresi SMTP sunucu yani relay connectoru olan sunucuya ulaşması gerekiyor.

 

Örnekte görüldüğü üzere ip adresimi verdim ve ekledim. Artık 192.168.1.2 adresimizin relay yetkisi mevcut. Peki bunu nasıl test edeceğiz?

 

 

Şimdi izin verdiğimiz ip adresine bağlanıyorum. Komut satırını açarak “telnet <smtpipaddress> <portnumber>” şeklinde komutumuzu yazıyorum.

 

Evet artık relay yetkimiz olduğunu biliyoruz. Telnete giriş yapabildik. Şimdi hangi servisleri kullanabileceğimizi görmek için “ehlo” komutunu giriyorum.

 

Evet kullanabileceğim servisleri de listeledik birde mail atabiliyormuyuz deneyelim. Komut ekranına aşağıda belirtiğim şekilde giriş yapıyorum.

ehlo

mail from:ercan.ese@ercanese.com

rcpt to:ercan.ese@bilgeadam.com

data

.

Evet bu şekilde test ettiğimizde mail alabiliyorsak relay izni çalışıyor demektir.

Gördüğünüz gibi mailimizde gelmiş. Relay yetkimiz ve connectorumuz çalışıyor demektir. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileği ile.

 

Ercan ESE

Sistem Yazılım ve Network Uzmanı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net