Active Directory in PowerShell

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda PowerShell ile AD de neler yapabileceğimizden bahsedeceğim. Tabi ki bunu bir makaleye sığdırmak çok zor çünkü PowerShell ile AD de bir çok işlem yapabiliyoruz aslında arayüz üzerinden yapabildiğimiz her şeyi yapabiliyoruz diyelim. İlk önce PowerShellimize AD Cmdletsimizi import edelim. İsterseniz siz Active Directory for PowerShell ilede çalışabilirsiniz.

PowerShellimize AD cmdletsimizi import ettik. Şimdi kullanıcılarımızı listeleyelim.

“Get-ADuser -Filter * | ft ”  Bu komut ile AD deki kullanıcılarımızı tablo olarak listeledik. 

 

Burada ise ” Get-ADUser -Filter * -Properties DisplayName,EmailAddress | select DisplayName,EmailAddress”  Komutumuzu biraz özelleştirerek “-Filter *”  ile bütün kullanıcılarımızı çektik ve sadece DisplayName ile EmailAddresslerini göstermesini sağladık. Ben test ortamında çalıştığım için az bir kullanıcı ve sistem kullanıcıları var. Büyük yapılarda kullanıcıları buradan takip etmek zor olacaktır bunun için komutumuzu GridView veya Export seçenekleri ile .Csv file dönüştürebiliriz. Şimdi bunları deneyelim.

Evet komutumuzun sonuna pipe atarak “| Out-GridView ”  ile çıktıyı ayrı bir pencerede görebiliyorum bu komut anlık müdahaleler için kullanışlı olabilir fakat eğer AD userları bilgisayarımızda bir çıktı olarak tutmak istiyorsak. Export komutunu kullanacağız şimdi Csv olarak export edelim.

“Get-ADUser -Filter * -Properties DisplayName,EmailAddress | select DisplayName,EmailAddress || Export-CSV C:\AdDeneme” Evet bu komut ile Csv olarak userlarımızı dışarı alabiliyoruz.

Şimdi PowerShell üzerinden yeni AD user ekleme işlemine bakalım.

 

Evet bu komutla AD de yeni bir kullanıcı oluşturdum fakat bütün değerlerini vermedim buradan bütün değerlerini verebilirdik ama sonradan bir AD kullanıcısına PowerShell üzerinden nasıl property ekleyeceğimize bakalım.

Bunun için kullanacağımız komut “Set-AdUser” komutu.

 

 

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi mert.karadag -Sam AccountName verdiğim kullanıcının Description bölümünü Mert olarak değiştirdim.  Bunları tek tek PowerShell üzerinden yapacağıma giderim arayüzden yaparım daha kolay diyebilirsiniz. Evet bence de eğer “bir” kullanıcının bilgilerini değiştireceksem. Peki ya 100 kullanıcının departmanını aynı anda değiştireceksem veya yeni telefon hatlarını ?

Bir sonraki yazımızda PowerShell üzerinden nasıl birden çok kişinin bilgilerini aynı anda değiştireceğimiz hakkında bilgiler edineceğiz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile.

 

Ercan ESE

Sistem Network ve Yazılım Geliştirme Uzmanı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net