MECM & SCCM Windows 10 RSAT Installation

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arkadaşlar Windows 10 1803 sürümü sonrasında Active Directory, Group Policy Management gibi yönetim araçları farklı bir yöntemle yüklenmeye başladı. Eski Windows 10 ve Client sürümlerinde Microsoft sitesinden indirdiğimiz MSI kurulumunu makinemize yüklediğimizde yönetim araçları yüklenmiş oluyordu.

Link : https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=45520

Aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere bu uygulamanın desteklediği sürüm Windows 10 1803 sürümüne kadar.

Online Kurulum

Yeni nesil Windows 10 Sürümleri için bu uygulamayı online olarak yükleme işlemi gerçekleştirmemiz veya FOD dosyalarını indirmemiz gerekmektedir. İlk olarak Online şekilde nasıl yükleyeceğimizi bir görelim. Windows 10 Settings ara yüzünden “Default Apps” ara yüzüne geçiş yapıyoruz.

Apps arayüzünden “Optional Features” arayüzüne geçiş yapıyoruz.

“Add Feature” butonuna tıklayarak RSAT uygulamalarımızı yükleyeceğimiz arayüze ulaşıyoruz.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere istediğimiz management tool’u buradan online olarak yükleyebiliyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta makinenin internete bağlı olması gerekmektedir. Windows Update kataloglarına bağlanarak bu uygulamaları indirmektedir. Opsiyon 2 olarak Offline kurulumu ve SCCM ile entegrastonunu anlatacağım.

Offline Kurulum

RSAT uygulamasını SCCM kullanarak veya internete çıkmayan bir özel ağda dağıtmak isteyebilirsiniz. Bu durumda online kurulum opsiyonu gerçekleşmeyecektir. Offline olarak bu araçları yüklemek için Microsoft’un Windows 10 Sürümleri için yayınladığı “Feature on Demand” ISO dosyasını indirmeniz gerekmektedir. Volume Licence sayfası veya Visual Studio Benefits sayfası üzerinden indirilmesi gerekmektedir.

İndirilen ISO dosyasının içerisinde Additional Featureları kurabileceğimiz yardımcı materyal dosyalar bulunmaktadır. Bulunan dosyaları işletim sisteminizin diline göre seçmeniz gerekmektedir.

Dosyalarımızı indirdikten sonra yükleyeceğimiz feature göre kendi bilgisayarımıza kopyalayabiliriz. Aşağıdaki PowerShell komutu ile makine üzerinde yüklü olan RSAT yönetim araçlarını listeleyebilirsiniz.

 

 Get-WindowsCapability -Online -Name Rsat.* | 
     Format-Table -Property Name,State

 

Aşağıda komut dizini sizin için FOD dosyalarını lokal bir path üzerine taşıyacaktır.

 
$FODCdPath = "D:" #Mount edilen ISO dosyasının bulunduğu drive letter.
$Language = "en-US" #İşletim sistemi dili.
$CopyPath = "C:\temp\RSATAD" #Dosyaların kopyalanacağı path.
$ExtensionName = "ActiveDirectory" #Offline olarak yüklenmesini istediğiniz feature ismi.

New-Item -Path $CopyPath -ItemType Directory -ErrorAction SilentlyContinue #Belirttiğimiz pathde klasör oluşturur.

Get-ChildItem -Path $FODCdPath -Recurse -Include *~amd64~~.cab,*~wow64~~.cab,*~amd64~$Language~.cab,*~wow64~$Language~.cab | Where-Object {$_.Name -like "*$ExtensionName*"} | Copy-Item -Destination $CopyPath

Copy-Item -Path $FODCdPath\metadata -Destination $CopyPath -Recurse
Copy-Item -Path $FODCdPath\FoDMetadata_Client.cab -Destination $CopyPath

Lokal path üzerine kopyaladıktan sonra aşağıdaki iki yöntemle kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

DISM.exe /Online /Add-Capability /CapabilityName:Rsat.ActiveDirectory.DS-LDS.Tools~~~~0.0.1.0 /Source:C:\temp\RSATAD /LimitAccess

Add-WindowsCapability -Online -Name Rsat.ActiveDirectory.DS-LDS.Tools~~~~0.0.1.0 -Source C:\temp\RSATAD -LimitAccess

 

Kurulum bittiğinde RSAT Active Directroy yönetim aracını kullanabileceksiniz. Bazı durumlarda işletim sistemini yeniden başlatmanız gerekmektedir. Son opsiyonda ise SCCM ile RSAT uygulamalarını Software Center üzerinden yükleme aşamasını anlatacağım.

SCCM Offline Installation

Daha önceden lokal path üzerine kopyaladığımız dosyaları SCCM sunucu üzerine kopyalıyoruz. SCCM üzerinde Create Application Wizard yardımı ile gerekli alanları dolduracağız. Uygulamama Software Center üzerinde görünecek bir isim atıyorum ve devam ediyorum.

Deployment Type bölümüne gelene kadar herhangi bir ayar değiştirmiyorum. Deployment Type bölümünde Add butonuna tıklayarak Deployment ayarlarımı yapacağım.

Content Location bölümüne RSAT dosyalarını attığım dizinin paylaşılmış halini gösteriyorum. Installation program bölümünde ise yukarıda PowerShell ile offline olarak yüklemek için kullandığımız komut satırını başında PowerShell yazacak şekilde düzenliyorum. Source olarak SCCM ile dağıtacağımız paket olduğundan dolayı bulunduğu dizinde çalışması için “.” İşaretini kullanıyoruz.

powershell "Add-WindowsCapability -Online -Name Rsat.ActiveDirectory.DS-LDS.Tools~~~~0.0.1.0 -Source . -LimitAccess"

 

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise Detection Method kavramıdır. SCCM bir uygulamanın makine üzerinde yüklü olup olmadığını anlamak için Detection Methodlar kullanır. Bazı uygulamaların otomatik olarak Detection Methodu yazılsada özelleştirilmiş uygulamaların Detection Methodunu elle yazmanız gerekmektedir. Bu kısımda kendimize RSAT AD Tool’un işletim sistemi üzerinde yüklü olup olmadığını bulan bir PowerShell scripti yazmalıyız.

Edit kısmına geçerek aşağıda paylaştığım komut dizisini Detection Method olarak kullanabiliriz. Basitçe açıklamak gerekirse ismi verilen Feature işletim sistemi üzerinde kurulu ise “Installed” sonucu döndürecektir.

$FeatureName = "Rsat.ActiveDirectory.DS-LDS.Tools~~~~0.0.1.0"

if((Get-WindowsCapability -Online -Name $FeatureName).State -eq "Installed"){Write-Host "Installed" }
else
{}

 

User Experience bölümünde aşağıdaki değişiklikleri gerçekleştiriyorum ve sonrasında diğer ayarları default olarak bırakarak test aşamasına geçebiliriz.

Oluşturduğumuz RSAT Application istediğimiz collection üzerien deploy ediyoruz ve Software Center üzerinden test aşamasına geçiyoruz.

Sofware Center üzerine uyulamamız geldi fakat daha önceden el ile yükleme yaptığımız için Detection Method çalıştı ve zaten feature yüklü olduğunu bize gösterdi. Şimdi Feature kaldırarak tekrar Software Center üzerinde yüklemeyi deneyelim.


Uygulamayı kaldırarak tekrar yüklemeyi denediğimizde başarılı bir şekilde offline olarak RSAT Active Directory aracını yüklemiş olduk. Diğer Feature setleri için aynı işlemleri dosyaları kopyalarak ve scriplerdeki gerekli alanları değiştirerek gerçekleştirebilirsiniz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere!


Ercan ESE

Consultant and Trainer

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net