PowerShell Enable-PsRemoting

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda PowerShell PsRemotingden bahsedeceğiz. PsRemoting nedir ? Hemen bundan bahsedelim. PsRemoting uzak bilgisayara PowerShell yardımıyla bağlanmak ve uzak bilgisayarda işlemler yapmak demektir. İşlemlerden kasıt local bilgisayarda çalıştırabildiğimiz bütün komutları PsRemoting ile uzak bilgisayarda da çalıştıra bileceğimiz anlamına geliyor hemen örneklere ve PsRemotingin nasıl açıldığına geçelim.

PsRemotingi enable etmek için PowerShell komut satırımızı (Run As Admin) yönetici olarak çalıştırıyoruz.

“Enable-PsRemoting”  Komutunu yazıyoruz. Bu komutu yazdığımız bilgisayara uzaktan PowerShell ile bağlantı sağlanabilecek.

Şimdi uzaktan bağlantıya izin verdiğimiz bilgisayara bağlanmayı deneyelim.

“Enter-PSSession -ComputerName DESKTOP-MMGAPJK”   Enter-PsSession bağlanacağımız bilgisayarla aramızda session oluşturmamıza yarayan bir PowerShell komutu. -ComputerName bölümüne bağlanacağımız bilgisayarın ismini yazıyoruz.

Evet artık uzak bilgisayara bağlandık ve “dir”  komutu ile dizindeki dosyaları sıraladık.

 

Uzak bilgisayar üzerinde istediğimiz komutu çalıştırabiliyoruz. “ipconfigkomutu ile ip adresini gördüm, “hostname” komutu ile bilgisayarın ismini görebiliyorum.

 

“Invoke-Command”  Invoke-Command uzak bilgisayara session bağlantısı yapmadan script veya komut çalıştırmamıza yarıyor.Session bağlantımızı kesiyorum ve Invoke-Command ile uzak bilgisayardaki logları çekeceğim.

 

Evet burada exit” ile var olan session bağlantımı kapattım ve ınvoke-command komutu ile uzak bilgisayarda komut çalıştırdım. Aynı şekilde session bağlantısı yaparakta bu komutu çalıştırabilirdim. “Get-Eventlog -logname system -new 3”  bu komut ise uzak bilgisayardaki en son 3 system logunu bana gösteriyor. Pratik olarak loglara bakmak için kullanışlı bir komuttur komutun sonuna pipe atarak “| Out-GridView” yazarak daha detaylı inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Bu makalemizinde burada sonuna geldik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

 

Ercan ESE

Sistem Network ve Yazılım Geliştirme Uzmanı

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

Find NULLED WordPress Themes and Plugins at NulledHub.net